Motion till BRF - Lumon Balkonginglasning

Motion till BRF

Lämna in en motion om balkonginglasning

Att skriva och lämna in en motion till BRF inför föreningsstämma är inte särskilt svårt. Det är inte krångligare än att du skriver ner ditt önskemål och lämnar in det till din BRF i god tid innan föreningsstämman. Men för att göra det extra enkelt för dig som vill glasa in din balkong finns våra inglasningsexperter redo för att svara på dina frågor och hjälpa dig med din motion.

Motion till BRF - Lumon Balkonginglasning

Kostnadsfri mall

För att underlätta för dig har vi tagit fram en mall till en motion där du ber styrelsen att undersöka möjligheten för er medlemmar att glasa in era balkonger. Det enda du behöver göra är att:

 1. Uppdatera med din kontaktinfo
 2. Skriva ut
 3. Lämna in
Motion till BRF - Lumon Balkonginglasning

Vad är en motion till BRF?

En motion till BRF är ett viktigt verktyg för dig som medlem när du vill vara med och påverka din boendemiljö och bostadsrättsföreningens utveckling. Det är helt enkelt ett sätt fört dig att bidra med dina idéer och se till att de verkligen blir uppmärksammade av bostadsrättsföreningen.

Det kan röra sig om allt från balkonginglasningar, till förbättringar i fastigheten, ändringar i föreningens regler, till större projekt som påverkar hela föreningen.

En motion till föreningsstämma är alltså ett formellt förslag från en medlem (eller flera medlemmar) i en förening till dess styrelse och sker ofta i samband med föreningens årsstämma.

Därför ska du lämna in en motion till föreningsstämman

Påverka beslut
Att lämna in en motion till din BRF är ett sätt för dig som medlem att aktivt delta i och påverka beslutsprocessen i din BRF. Det ger dig som medlem möjlighet att fram föra dina idéer och förslag till styrelsen och dina grannar.
Förbättra och höja standarden i BRFen
Genom att föreslå förbättringar eller förändringar kan du bidra till att höja standarden på i din förening. Detta kan i sin tur leda till en ökad trivsel och ett högre marknadsvärde på bostäderna.
Identifiera och adressera problem
En motion till BRF kan användas för att uppmärksamma och föreslå lösningar på problem inom föreningen som kanske inte styrelsen har uppmärksammat.
Engagemang och gemenskap
Att engagera sig genom att skriva motioner kan också stärka känslan av gemenskap och samhörighet i bostadsrättsföreningen. Det visar på ett aktivt intresse för föreningens välbefinnande och kan uppmuntra andra medlemmar att också engagera sig.
Demokratisk process
I en bostadsrättsförening är årsmötet den högsta beslutande instansen, och genom att lämna in en motion till föreningsstämma nyttjar medlemmen sin demokratiska rättighet att påverka föreningens framtid och beslut.
Motion till BRF - Lumon Balkonginglasning

Så lämnar du in en motion till BRF

För att lämna in en motion till din BRF bör du först och främst kontrollera föreningens stadgar eller riktlinjer över hur och när motioner ska lämnas in. Ofta ska motionen skickas in en viss tid före årsmötet för att kunna tas upp till behandling. Motionen bör vara tydligt formulerad och innehålla ett konkret förslag samt en motivering till varför bostadsrättsföreningen bör genomföra detta.

Få hjälp eller hämta vår mall för motion till BRF

Vi hjälper dig och styrelsen i din BRF

Lumon för fastighetsägare

Be vår expert om hjälp

Boka ett kostnadsfritt möte med vår inglasningsexpert.

inglasning balkong bostadsrättsförening - Lumon

Mallar för dig som sitter i styrelsen i en BRF

Hämta våra kostnadsfria mallar och broschyrer för dig i styrelsen

Läs om hur andra BRFer gjort när de glasat in sina balkonger

 • Lumon Inglasning för BRF

  Håkan Moldén – Styrelseordförande

  Vi har träffat Håkan för att höra lite närmare om varför föreningen valde att glasa in balkongerna, hur de gick till väga när de skulle välja inglasningsleverantör till föreningen och hur de upplevde processen?

  Läs mer
 • Lumon balkonginglasning - recension

  Ulla Pihlvang – Styrelseordförande

  BRF Mörtnäsviken består av 72 lägenheter med allt ifrån 2:or till etagelägenheter. Samtliga lägenheter har balkong, vissa har till och med två. Redan när Ulla flyttade in, ville hon vara med i styrelsen. Hon började som suppleant och idag sitter hon på styrelseordförandeposten, vilket hon trivs bra med.

  Läs mer
 • Recension - Lumon balkonginglasning

  Håkan Nilsson – Styrelseledamot

  Håkan Nilsson bor i en fin trea på 70 m2 i Mölndal, och hans balkong bjuder på en fantastisk utsikt över Stensjön. Håkan var en av de första som flyttade in i den nybyggda fastigheten, och gick även med i styrelsen i den nyskapade bostadsrättsföreningen Stensjöberget.

  Läs mer